Chyba każdy właściciel ogrodu zgodzi się z faktem, że jego podlewanie stanowi jedną z najważniejszych czynności i podstawowy zabieg pielęgnacyjny. Doskonale wiemy, że rośliny nie mogą żyć bez wody, dlatego koniecznie powinny być dobrze nawodniona. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek, gdyż zarówno nadmiar wody, jak i jej brak może doprowadzić do stanów chorobowych roślin w naszym ogrodzie. Niewątpliwie jednak podlewanie bywa najbardziej kłopotliwe okresie letnim. Zapewnienie optymalnej ilości wody roślinności na naszej przestrzeni zielonej jest wyjątkowo trudne. W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad tym, na co należy zwrócić uwagę w trakcie nawadniania oraz przeanalizujemy jak najlepiej wykonywać te czynności.
Podlewanie, czyli podstawowy czynnik wzrostu roślin
Żeby nasza rośliny rosły zdrowe oraz silne powinny być regularnie podlewany, ale ilość wody musi być dostosowana do konkretnych gatunków roślin i sprostać ich zapotrzebowaniem. Dodatkowo koniecznie należy zwrócić uwagę na to, że nawet, jeżeli w naszym odczuciu zaobserwujemy krótkotrwałe przesuszenie gleby, może to doprowadzić do pewnych szkód. Istnieje mnóstwo wrażliwych i delikatnych gatunków roślin, które pozostając bez dostępu do wody nawet przez jeden dzień, mogą wyginąć lub po prostu uschnąć.
Koniecznie jednak powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka jest wilgotność podłoża i również proces podlewania dostosować do wymagania roślin. To właśnie ten czynnik będzie wyznaczał częstotliwość oraz obfitość nawadniania konkretnych miejsc, czy też sekcji w naszym ogrodzie.
Nawadnianie ogrodu, czyli aspekty, na które należy zwrócić uwagę
Nawadnianie ogrodu, jak zostało już wspomniane, to proces naprawdę wymagający zaangażowania oraz poświęcenia sporej ilości czasu. Częstotliwość wykonywania tego zabiegu zależy w dużej mierze od zwięzłości podłoża, dlatego też na glebach ciężkich i gliniasty podlewanie powinno być wykonywane kilkukrotnie, by woda wsiąkała w glebę, a nie stała wokół korzeni. W przypadku gleb żyznych i dobrze przepuszczalnych, proces nawadniania będzie odbywał się rzadziej, ale tutaj należy pamiętać o jego większej obfitości. W przypadku gleb piaszczystych woda tutaj bardzo szybko ucieka do głębszych jej warstw, dlatego by nasze rośliny otrzymano optymalną ilość wody, musimy dostarczyć jej spore ilości.
Śmiało zatem możemy przyznać, że nie znajdziemy jednoznacznego rozwiązania na to, jak powinniśmy przeprowadzać proces podlewania roślin, to też wszystko zależy zarówno od rodzaju naszej roślinności, wspomnianego już podłoża oraz oczywiście stanowiska. Jeżeli nie do końca jesteśmy przekonani, czy działania te wykonujemy dobrze, warto cierpliwie obserwować rośliny i tym samym będziemy mogli jasno określić, jaka ilość zużytej wody im służy.
Nowoczesne rozwiązania, czyli automatyczny system nawadniania ogrodów
Aktualnie bardzo wiele osób decyduje się na to, by na etapie planowania ogrodów inwestować w automatyczne systemy nawadniające. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych rozwiązań, które mogą być w pełni dostosowane do naszych przestrzeni zielonych. Dodatkowo możemy wyposażyć się w ciekawy i niezwykle przydatne akcesoria takie np. jak stacja pogodowa. Urządzenie to w połączeniu ze sterownikiem będzie dawało jasne sygnały i monitorowała podlewanie roślin. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz ogród jest nawadniane optymalnie – właśnie nie otrzymają wody ani za dużo, ani za mało. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że na samym początku cała inwestycja może wydawać się dość kosztowna, ale warto wiedzieć o tym, że cały system będzie generował spowodować czynności czasu oraz wody.
Podsumowanie
Oczywiście wybór konkretnych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w naszych ogrodach, jest zawsze kwestią indywidualną. Koniecznie jednak powinniśmy uwzględnić nie tylko nasze osobiste oczekiwania i preferencje, ale przede wszystkim różnorodną roślinność, a także jej zapotrzebowania oraz wziąć pod uwagę rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. Ponadto warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy udzielą nam fachowej porady.