May 29, 2024

Jak zaaranżować miejsce do pracy w domu?

Praca zdalna z poziomu domu wielu osobom wydaje się opcją idealną. Warto jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie ma zarówno plusy, jak i minusy. Zanim zdecydujemy się na przeniesienie pracy do domu lub prowadzenie firmy we własnych czterech ścianach, trzeba najpierw dobrze się zastanowić, czy na pewno mamy do tego warunki i możliwości.

Aby pracować w domu, potrzebujemy przede wszystkim miejsca, w którym będziemy mogli spokojnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Na pewno dobrym rozwiązaniem nie będzie kanapa w salonie czy stół w kuchni. Najlepszą opcją jest zorganizowanie biura w domu jednorodzinnym. Wtedy mamy do dyspozycji sporo pomieszczeń i możemy jedno z nich zaaranżować na biuro. Dobrze by było, aby znajdowało się ono na piętrze lub było możliwie daleko od miejsc, w których na co dzień przebywają domownicy. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie mieszkanie, a nie cały dom, możliwe jest zorganizowanie domowego biura w jednym z pokoi. Jest to więc realne jedynie w dużych mieszkaniach, których metraż pozwala na wyłączenie z domowego użytkowania jednego pomieszczenia. Bez względu na to, czy planujemy biuro w domu czy w mieszkaniu, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację.

Estetyka i kolorystyka ścian

We wnętrzach biurowych nie zawsze sprawdza się to, co jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach mieszkalnych. Warto o tym pamiętać już na etapie planowania kolorystyki ścian. W miejscach, w których intensywnie się pracuje, ściany nie mogą być zbyt intensywne i niektóre barwy są wręcz zakazane. Dotyczy to chociażby żółtego, który może powodować złość i agresję, a także czerwieni, która może uniemożliwiać skupienie się. Dobrym rozwiązaniem mogą być natomiast ściany w kolorach zieleni czy błękitów, a także różnych odcieni szarości. Nawet długotrwałe przebywanie w takim pomieszczeniu nie będzie powodowało żadnych negatywnych konsekwencji dla naszego stanu psychicznego.

Wnętrze biurowe musi być również urządzone elegancko i ze smakiem. Dotyczy to w szczególności tych domowych biur, które będą służyły nie tylko nam, ale również będą przeznaczone do spotkań z klientami czy kontrahentami. Ważna jest więc wygoda i funkcjonalność, ale również estetyka i stylistyka. Wszak domowe biuro, jak każde inne pomieszczenie firmowe, będzie musiało być również naszą wizytówką.

Meble biurowe do zadań specjalnych

Jeśli urządzamy biuro w domu, warto również zadbać o solidne meble biurowe, które będą wygodne w czasie codziennej, intensywnej pracy. Nie wystarczy przynieść sobie nieużywane biurko z piwnicy czy krzesła z salonu. To dobre rozwiązanie jedynie na chwilę, zanim nie urządzimy sobie biura z prawdziwego zdarzenia. Zadbajmy przede wszystkim o solidne, duże biurko z rozłożystym blatem, na którym zmieści się sprzęt komputerowy, pojemniki na dokumenty, a także inne akcesoria, które będą nam potrzebne w czasie codziennej pracy. Biurko powinno być solidnie wykonane, mocne, trwałe i wytrzymałe. Raczej należy zrezygnować z najtańszych opcji do samodzielnego złożenia. Takie meble świetnie wyglądają na początku użytkowania, szybko jednak tracą na wyglądzie.

Równie ważne jest wygodny, solidny fotel biurowy, który zapewni właściwe podparcie ciała podczas wielu godzin spędzanych za biurkiem. Najlepsze są modele na kółkach, które mają możliwość regulowania wszystkich elementów – od wysokości i głębokości siedziska, przez ustawienie oparcia, aż po podłokietniki. Na fotelu biurowym zdecydowanie nie warto oszczędzać. Im lepszy mebel kupimy, tym lepiej będziemy czuć się każdego dnia po wielu godzinach pracy.

Meble do przechowywania

Praca w domu, bez względu na to, czy jest to prowadzenie własnej firmy, czy zdalne realizowanie pracy etatowej, wymaga posiadania wielu dokumentów, faktur i innych papierów, które są ważne z perspektywy wykonywanych obowiązków. Powinny one mieć swoje stałe miejsce w domowym biurze. W tym celu na pewno przydadzą się solidne regały na segregatory, komody z szufladami oraz inne meble przeznaczone do przechowywania. Warto zadbać o to, by wszystkie meble znajdujące się w domowej przestrzeni biurowej pasowały do siebie i tworzyły jednolitą całość.

Odpowiednie oświetlenie

W pracy w domu bardzo ważne jest również oświetlenie, które pozwoli na wykonywanie zawodowych obowiązków o różnych porach. Zadbajmy o aranżację okna, która wpuści do wnętrza odpowiednią ilość światła, ale również o sztuczne oświetlenie, które będzie właściwie oświetlało stanowisko pracy. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie oświetlenia górnego z lampami stołowymi, które dają odpowiedni snop światła na miejsce, w którym pracujemy. Najlepszym rozwiązaniem są lampy, które dają światło o kolorystyce zbliżonej do światła dziennego. Dzięki temu mniej męczy się nasz wzrok, co ma wpływ na jakość codziennie wykonywanej pracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *