April 12, 2024

Rozmowa kwalifikacyjna – czego możesz się spodziewać?

Dla wielu osób szukających zatrudnienia rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle stresującym wydarzeniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to zdarzenie od którego wiele zależy. Każdy chce wypaść na nim jak najlepiej potrafi, jednak bardzo często to właśnie zdenerwowanie bierze górę i staje się przeszkodą, którą trudno pokonać. Aby zdenerwowanie podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą było dużo mniejsze, należy odpowiednio przygotować się do tego spotkania. Sprawdź, na co należy zwrócić największą uwagę!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z etapów oceny i selekcji kandydatów podczas procesu rekrutacyjnego. Przeprowadza się ją, aby przekonać się, czy osoba aplikująca na dane stanowisku spełnia niezbędne wymagania. Podczas takiego spotkania z pracodawcą lub jego przedstawicielem można sprawdzić wiedzę kandydata, jego kompetencje, umiejętności, zdolności, doświadczenie oraz informacje dotyczące szkoleń oraz kursów, jakie ukończył. Są różne sposoby przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, najczęściej przyjmują one postać: wywiadu kompetencyjnego, studium przypadku oraz wywiadu behawioralnego. Najczęściej rozmowa odbywa się w formie bezpośredniej, w siedzibie firmy, jednak coraz częściej, ze względu na zmieniające się warunki na rynku pracy rozmowa kwalifikacyjna jest przeprowadzana przez telefon lub przez Internet.

Jakie pytania najczęściej padają na rozmowie kwalifikacyjnej?

Warto mieć świadomość, że jest szereg pytań, które bardzo często padają z ust osoby rekrutującej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze jest je zawczasu poznać i wstępnie przygotować sobie odpowiedzi, których się udzieli. Takie przygotowanie pozwoli poczuć się pewniej i zaprezentować się w dużo korzystniejszy dla siebie sposób. Najczęściej pojawiają się pytania następującego typu:

– Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?

– W jaki sposób radzi sobie Pan/Pani z problemami?

– Skąd czerpie Pan/Pani motywację do działania?

– Jak radzi sobie Pan/Pani z krytycznymi uwagami na temat swojej pracy?

– Co wie Pan/Pani na temat naszej firmy?

– Co wyróżnia Cię od pozostałych kandydatów aplikujących na to stanowisko?

– Jak układała się Twoja współpraca z poprzednim przełożonym?

– Ile chce Pan/Pani zarabiać?

– Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

– Jakie masz cele zawodowe?

– Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

– Co uważasz za swoje największe osiągnięcie zawodowe?

– Wolisz pracować w zespole, czy na samodzielnym stanowisku?

– Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

– Czym się interesujesz?

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się na nią ubrać?

Bardzo ważne jest również to, jaki strój założysz na rozmowę kwalifikacyjną. Jest co najmniej kilka zasad, o których powinieneś pamiętać, dobierając poszczególne elementy garderoby, jednak najważniejsze jest po prostu to, abyś wyglądał schludnie i porządnie. Oczywiście Twoje ubranie musi być również czyste i wyprasowane. Lepiej postawić na stonowane barwy (pastele, biel, czerń oraz granat), z kolei jaskrawe i rzucające się w oczy barwy i wzory nie są zalecane. Należy także zrezygnować ze zbyt dużej ilości dodatków, minimalizm sprawdza się w tej sytuacji, jak w żadnej innej. Twój strój powinien mieć charakter biznesowy, nie może być zbyt wyzywający, ponadto musi być dostosowany do stanowiska, na które aplikujesz – inaczej powinna wyglądać urzędniczka, a inaczej osoba ubiegająca się o pracę jako magazynier, czy kurier.

Podsumowanie

Chyba każda osoba, która szuka pracy zdaje sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna ma w tym kontekście niebagatelne znaczenie. Od tego jak wypadniemy w oczach przyszłego pracodawcy, zależy to czy otrzymamy zatrudnienie, czy też będziemy musieli dalej poszukiwać pracy. Warto więc odpowiednio przygotować się do tego wydarzenia – zaprocentuje to i sprawi, że zaprezentujemy się w korzystnym dla nas świetle. A po rozmowie pozostaje już tylko czekać i trzymać kciuki, żeby nasza aplikacja została w pełni zaakceptowana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *