May 29, 2024

Spodenki kolarskie – podstawowe informacje

Jeżeli dopiero rozpoczynacie przygodę ze sportem, jakim jest kolarstwo, z pewnością wyposaży liście się w odpowiednio dobrany rower. Jednak to nie wszystko. Wybór odzieży kolarskiej będzie tutaj kluczowy. Oznacza to więc, że inwestycja w dobre spodenki kolarskie to prawdziwe wyznanie. Nie wystarczy, by były one wyposażone w miękką wkładkę, ale musimy zwrócić uwagę również na inne aspekty. Jak wybrać możliwe najlepsze spodenki kolarskie? Zastanowimy się na dalsze części naszego tekstu.

Czym wyróżniają się spodenki kolarskie?

Musimy zacząć przede wszystkim od tego, że możemy zdecydować się na krótkie spodenki kolarskie lub długie spodnie rowerowe. To drugie rozwiązanie, czyli spodenki kolarskie z długimi nogawkami przyda się w sezonie przejściowym i zimowym. Sprawdzą się one także wczesną wiosną, późną jesienią i wtedy, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury. Oczywiście w zależności od tego, w jakim sezonie zamierzamy jeździć na naszym rowerze, powinniśmy wybrać takie spodenki kolarskie, które będą odpowiednio dobrane do pogody. Warto wiedzieć o tym, że długie spodnie rowerowe mogą być także delikatnie ocieplone, termoizolacyjne, ale jednocześnie przy tym oddychające, lub nawet takie, które odprowadzą pot na zewnątrz.

Z kolei niewątpliwie najpopularniejsze okażą się spodenki kolarskie krótkie. Jest to podstawowy element wyposażenia, który musi się znaleźć w garderobie każdego kolarza. Przede wszystkim muszą być one uszyte z wykorzystaniem płaskich szwów przecinków nie podrażniać skóry podczas jazdy na rowerze, na nogawce powinien znaleźć się element antypoślizgowy, czyli na przykład tasiemka silikonowa, dzięki której spodenki pozostaną w określonej pozycji i nie będą podwijać się w czasie jazdy, a także muszą zostać wyposażone w odpowiednią wkładkę antybakteryjną, która zapewni Komfort w trakcie jazdy.

Aktualnie zdecydowana większość dostępnych produktów na rynku została wyposażona w szelki.  Tego typu rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a także możemy być pewni, że jeżeli zainwestujemy bez takie spodenki kolarskie, będą one niezwykle funkcjonalne, a także znacznie wpływa na komfort jazdy.  Szelki będą odpowiedzialne za to, wybrane przez nas spodenki kolarskie pozostały na swoim miejscu, a także zapewnia nam wygodną pozycję w trakcie pochylenia się nad kierownicą.

Spodenki kolarskie z szelkami, czyli inwestycja warta uwagi

Wspomnieliśmy już o tym, że spodenki kolarskie powinny być wyposażone w szelki. Między innymi jest to istotne ze względu na to, że szelki będą zapobiegały obniżeniu się spodni podczas jazdy na rowerze, co jest niewątpliwie istotne.  Ponadto nadmieniliśmy, że tego typu rozwiązania, czyli spodenki kolarskie z szelkami będą znajdowały się cały czas w tym samym położeniu. Dlatego też możemy przyznać, że szelki utrzymują spodnie w tym samym miejscu przez całą naszą trasę, mimo tego, że Znajdujemy się w pochylonej pozycji. Niezaprzeczalnie ma to swoje znaczenie w trakcie jazdy i zwiększa Komfort treningu. Istotne jest również to, że spodenki kolarskie, które są wyposażone w odpowiednie i wygodne szelki będą dbały o to, w nich wbijać się w brzuch w trakcie pochylenia, jak działoby się to w przypadku spodni zapinanych w pasie. Oznacza ta więcej również, że spodenki kolarskie na szelkach doskonale lepiej się prezentują całościowo i podkreślają świetną sylwetkę.

Wkładka, czyli element niezwykle istotny

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów wkładek, ale popularne i dobre rozwiązania powinny posiadać kilka cech wspólnych. Między innymi wkładka kolarska musi być odpowiednio wyprofilowana, aby spodenki kolarskie były wygodne. Istotne jest także to, by zostały wykonane w technologii bezszwowej i swobodnie dopasował się do ciała rowerzysty. Musimy również zwrócić uwagę na to, że zarówno spodenki kolarskie, jak i sama wkładka powinna dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz, by tym samym nie dochodziło do pocenia i różnych obtarć czy odparzeń. W spodenkach kolarskich wkładka powinna mieć wykończenie antybakteryjne najlepiej z jonami srebra. Tego typu rozwiązanie będzie hamowało rozwój flory bakteryjnej i zapobiegnie powstawaniu także nieprzyjemnych zapachów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *