May 29, 2024

Praca zdalna – wady i zalety

Każdego dnia możemy zauważyć zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Świat gna na przód i szybko się rozwija. Pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, o których jakiś czas temu nikt nawet nie marzył. Wiele z nich rewiduje nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, a niekiedy znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Swego rodzaju rewolucja jest widoczna także w sposobie realizowania przez nas obowiązków zawodowych. Coraz popularniejsza staje się praca zdalną. Można wykonywać ją prosto z własnego domu, bez konieczności osobistego stawiania się w biurze.

Czym jest praca zdalna?

Pracownik wykonujący pracę zdalną realizuje swoje zawodowe obowiązki poza siedzibą firmy. Na dobrą sprawę może więc pracować z dowolnego miejsca – własnego domu, ogrodu, czy ulubionej kawiarni lub restauracji. W pracy zdalnej bardzo ważne jest posługiwanie się środkami komunikacji elektronicznej, dzięki temu pracownik może być w ciągłym kontakcie z współpracownikami, przełożonym, czy klientami. Rzeczywistość XXI wieku pokazuje, że tempo, w jakim zmienia się współczesny rynek pracy jest naprawdę duże. Pojawiają się nowe, innowacyjne produkty i usługi, ewoluują struktury organizacji, nic więc dziwnego, że przekształcenia dotyczą także samego sposobu wykonywania pracy. Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok praca zdalna będzie cieszyła się coraz większą popularnością.

Jakie są zalety pracy z domu?

Praca zdalna wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejsze z nich to na przykład:

– nie tracisz czasu na dojazdy do pracy i stanie w korkach,

– to oszczędność pieniędzy – nie musisz kupować benzyny, ani biletów do komunikacji miejskiej,

– dla pracodawcy jest to także redukcja kosztów związanych z utrzymaniem biura i poszczególnych miejsc pracy,

– pracownik ma możliwość dopasowania sposoby pracy do własnych potrzeb i możliwości,

– taka forma realizacji obowiązków zawodowych jest elastyczna i daje dużą swobodę,

– to także dużo większy komfort i brak ścisłych wymogów związanych z dress codem,

– duże poczucie wolności i niezależności.

Czy praca zdalna ma jakieś wady?

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że praca zdalna ma również swoje ciemne strony. Oto niektóre z nich:

– pracodawca ma ograniczoną możliwość monitorowania działań podejmowanych przez pracowników,

– pracując samodzielnie można odczuwać pewne wyobcowanie i samotność,

– niekiedy pracownik w mniejszym stopniu identyfikuje się z przedsiębiorstwem, dla którego pracuje,

– trzeba jednocześnie spełniać dwie role – pracownika oraz szefa,

– problemy związanie z brakiem umiejętności rozdzielenia życia prywatnego od zawodowego,

– większa podatność na domowe rozpraszacze – nieumyte naczynia, hałasujący sąsiedzi lub członkowie rodziny, czy też nierozwieszone pranie.

W jakich zawodach można pracować zdalnie?

Jednak trzeba mieć świadomość, że przedstawiciele nie wszystkich zawodów mogą pracować zdalnie. Jest to wykluczone chociażby w przypadku hydraulików, kierowców autobusów, kasjerów, kelnerów, czy osób sprzątających. Pracować zdalnie można natomiast w zawodach takich jak: grafik komputerowy, programista, informatyk, tłumacz, copywriter, bloger, dziennikarz internetowy, wirtualny asystent, telemarketer, jak również redaktor. Oczywiście to tylko przykładowe zawody. Liczba pracowników pracujących zdalnie stale się powiększa, i to o przedstawicieli różnych branży.

Podsumowanie 

Dla jednych osób praca zdalna to praca idealna. Daje im dużą swobodę w działaniu i poprawia efektywność. Jest jednak duża grupa osób, które negatywnie oceniają taką formę realizacji obowiązków zawodowych. Nie tylko wskazują na jej mankamenty, ale i wykluczają taki sposób pracy ze względu na wykonywany zawód, w którym praca zdalna po prostu się nie sprawdza. Jednak, jeśli masz możliwość popracowania przynajmniej przez pewien czas, wykorzystując narzędzia do pracy zdalnej – daj sobie szansę. Być może okaże się, że taka praca przyniesie Ci więcej satysfakcji i możliwości samorozwoju niż wielogodzinne przebywanie w zatłoczonym biurze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *