May 29, 2024

Projektowanie i aranżacja wnętrz – wyzwania po zakupie mieszkania

Zakup własnego mieszkania to dla wielu osób jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle tuż po zakupie nie da się od razu zamieszkać we własnym M. Mieszkania od deweloperów zwykle wymagają wykończenia oraz dokładnej aranżacji. Mieszkania z rynku wtórnego często natomiast potrzebują generalnego remontu. Jednym z wyzwań, jakie czeka każdego nowego właściciela jest więc projektowanie i aranżacja własnego wnętrza.

To, jak dużo pracy trzeba włożyć w projekt wnętrza, w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stanie jest nasze nowo kupione mieszkanie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego mamy do czynienia zwykle z dwiema sytuacjami – dostajemy mieszkanie pod klucz lub kupujemy je w stanie surowym zamkniętym, a więc do generalnego wykończenia. Rozwiązanie pod klucz wydaje się opcją bardzo wygodną i sprawdzoną. Okazuje się jednak, że w praktyce dosyć niewiele osób decyduje się na nią. Zaledwie 15 procent wszystkich osób kupujących mieszkania od dewelopera, wybiera opcję mieszkania pod klucz, a więc generalnie wykończonego. Zdecydowana większość woli mieszkanie do wykończenia, które można zaaranżować w stu procentach według własnych potrzeb i upodobań.

Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego

Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, również rzadko zdarza się sytuacja, że po prostu wprowadzamy się i mieszkamy. Nawet, jeśli mieszkanie nie wymaga generalnego remontu, wiele osób decyduje się na jego przeprowadzenie. Dzięki temu można bowiem zaaranżować wnętrze dopasowane pod siebie. Podobnie jest w przypadku mieszkania do generalnego remontu, z którym mamy do czynienia zwykle wtedy, gdy kupujemy lokal w starszym budownictwie. Zanim zajmiemy się typową aranżacją, a więc dopasowywaniem mebli czy innych detali dekoracyjnych, trzeba skupić się na pracach remontowych i wykończeniowych. Od wielu z nich zalezą również późniejsze możliwości aranżacyjne. Już na etapie planowania remontu warto więc mniej więcej wiedzieć, jaki jest nasz plan na mieszkanie, jakie będą meble, stylistyka, kolorystyka czy dodatki. Od tego zależy rodzaj kładzionych podłóg, wybór punktów oświetleniowych, rozmieszczenie gniazdek w ścianach oraz wiele innych elementów technicznych, o których po prostu trzeba pamiętać. Jeśli nie zadbamy o dokładne planowanie, może się na etapie aranżacji okazać, że nie wszystko jest do wykonania.

Aranżacja pełna wyzwań

Aranżacja mieszkania wymaga połączenia w jedno wielu elementów. Wnętrza muszą być eleganckie, stylowe, dopasowane do naszego gustu i indywidualnych potrzeb. Nie można jednak zapominać także o funkcjonalności, wygodnym użytkowaniu, a także o zasadach ergonomii. Ta ostatnia kwestia jest niezwykle istotna szczególnie w kuchni oraz we wnętrzach biurowych. Jeśli chcemy, aby wnętrze łączyło w sobie elegancję i wygodę użytkowania, warto rozsądnie wybierać wśród gotowych projektów czy inspiracji, jakie można znaleźć w katalogach wnętrzarskich. Wiele takich aranżacji świetnie wygląda na zdjęciach, jednak w rzeczywistości mogą się okazać bardzo niefunkcjonalne i niewygodne w codziennym użytkowaniu.

Wygoda i gust ponad aktualną modę

Wiele osób, które urządzają swoje domy i mieszkania, stara się, aby aranżacja wnętrz była modna i zgodna z aktualnymi trendami. Nawet kosztem tego, że nie są to ich wymarzone wnętrza i nie do końca im się podobają. Jeśli lubimy tradycyjne klimaty i marzy nam się rustykalna, pełna drewna i ciepłych tkanin kuchnia, nie urządzajmy na siłę kuchni w stylu chłodnego laboratorium czy w wersji minimalistycznej. Takie kuchnie owszem, są modne, ale też nie dla każdego. Trzeba też pamiętać, że moda wnętrzarska przemija dosyć szybko. To, co w jednym sezonie jest na czasie, w innym może okazać się już dawno passe. Stawiajmy więc na wygodę i wnętrza, które nam się podobają – bo moda przeminie, a zaaranżowane w danym stylu mieszkanie pozostanie.

Usługi projektantów wnętrz

Projektowanie i aranżacja wnętrz to poważne wyzwanie szczególnie dla osób, które nie do końca wiedzą, jak zabrać się za taki projekt, na co zwracać uwagę przy planowaniu aranżacji i zupełnie nie znają się na remontach. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy skorzystanie z opcji zlecenia tych prac profesjonaliście. Dzięki temu możemy mieć pewność, że naszym mieszkaniem zajmie się fachowiec, który połączy funkcjonalność, estetykę i nasze indywidualne potrzeby. Korzystanie z usług projektantów wnętrz cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób urządzających domy i mieszkania. Kompleksowe projekty pozwalają na wygodniejsze zaplanowanie prac remontowych czy aranżacyjnych, a jednocześnie pozwalają odetchnąć z ulgą, że nie trzeba wykonywać aranżacji samodzielnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *